World fitness federation   |   World body building federation

LT|EN|RU

OTHER CONTEST / 2014

WFF-WBBF WORLD AM CUP OVER ALL WINNERS.

2014_rob1m.jpg

12/12/2014

World Fitness Federation (WFF-International)

World Body Building Federation (WBBF-International)

WORLD AM CUP
Over All Winners

MEN

Year Athelet's Name Country

2014 DA CRUZ REINALDO JOSE ROBERTO UK-Portugal

2013 DA CRUZ REINALDO JOSE ROBERTO UK-Portugal

2012 AGHAKHANI ABOLFAZI Iran

2011 BELODEDOV IGOR Russia

2010 SEVCOV ALEKSANDR Estonia

WOMEN
Year Athelet's Name Country

2014 PUGACEVA SVETLANA Russia

2013 DOLZENKOVA ALEKSANDRA Belarus

2012 KURSANOVA JELENA Russia

2011 BYKOVA NATALIA Russia

2010 KOLESNIKOVA LIUDMILA Russia

WFF-WBBF Secretary International EDITA SENDRIENE

NEVSKY CLASSIC INTERNATIONAL OVER ALL WINNERS

2014_nc_4m.jpg

13/11/2014

World Fitness Federation (WFF-International)
World Body Building Federation (WBBF-International) NEVSKY CLASSIC INTERNATIONAL
OVER ALL WINNERS
(2010-2014)

2014

Competitor's Name Country
VOROBJOV NIKOLAJ Russia
PUGACIOVA SVETLANA Russia

2013

Competitor's Name Country
DA CRUZ REINALDO JOSE ROBERTO Portugal-UK
DOLZENKOVA ALEKSANDRA Belarus

2012

Competitor's Name Country
KLOCKOV JEVGENIJ Russia
BEKOJEVA MARINA Russia

2011

Competitor's Name Country
KLOCKOV JEVGENIJ Russia
BYKOVA NATALIA Russia

2010

Competitor's Name Country
SEVCOV ALEKSANDR Estonia
KOLESNIKOVA LIUDMILA Russia

WFF-WBBF Secretary International EDITA SENDRIENE

2014 NEVSKY CLASSIC INTERNATIONAL RESULTS

2014_nc_3m.jpg

13/11/2014

World Fitness Federation (WFF)
World Body Building Federation (WBBF)
2014 NEVSKY CLASSIC INTERNATIONAL
(November 12, City Tula, Russia)
FINAL RESULTS
(Only First Places)

WOMEN BODYBUILDING
Category Athletic
No. Athlete's Name Country  Place

10 KOZLOVSKAJA VALENTINA Belarus 1

 

Category Super Athletic
No. Athlete's Name Country  Place

7 PUGACIOVA SVETLANA Russia 1

 

Category Extreme
No. Athlete's Name Country  Place

11 VRONSKAJA NATALIJA Belarus 1

MEN BODYBUILDING
Category Classic 1
No. Athlete's Name Country  Place

21 KUKIN ARTIOM Russia 1

 

Category Classic 2
No. Athlete's Name Country  Place

15 ALEKSANDROV DMITRIJ Russia 1

 

Category Performance
No. Athlete's Name Country  Place

17 DYAKOVOV MIKHAIL Russia 1

 

Category Athletic
No. Athlete's Name Country  Place

18 ZAICEV ALEKSANDR Russia 1

 

Category Super Athletic
No. Athlete's Name Country  Place

1 SEVCOV ALEKSANDR Estonia 1

 

Category Extreme
No. Athlete's Name Country  Place

4 VOROBJOV NIKOLAJ Russia 1

 

Over All Winners
Women Categories Svetlana Pugaciova (Russia)
Men Light Categories Mikhail Dyakonov (Russia)
Men Heavy Categories Nikolaj Vorobjov (Russia)

Judges International
VLADIMIR KURILCIK (Belarus)
ANDREJ BASOV (Russia)
JULIJA SEVCOVA (Estonia)
MARINA VLASOVA (Russia)
ANTON BEZHIN (Russia)

VIP Quests
Mark Dacascos (USA)
Aleksandr Nevsky (Russia)
DSc. Edmundas Daubaras (Lithuania)

Sectretary International Edita Sendriene

2014 WFF-WBBF UNIVERSE FINAL RESULTS.

2014un110m.jpg

16/06/2014

WORLD FITNESS FEDERATION
WORLD BODY BUILDING FEDERATION
2014, June 11, Brusno Kupele, Slovakia
WFF-WBBF AMATEUR UNIVERSE CHAMPIONSHIP
FINAL RESULTS
(Only First Three Places)


DISABLED SPORT CHAMPIONSHIP
Wheel-Chair Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

189 MILEWSKI KAROL Poland 1

163 KUPCZAK MARIUSZ KRZYSZTOF Poland 2

WOMEN AEROBIC FITNESS
No. Competitor's Name Country Place 

173 KILDIASHOVA-RANG VIKTORIA Russia 1

193 MISEJUK JEKATERINA Belarus 2

WOMEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

140 KOZLOVSKAJA VALENTINA Belarus 1

123 VRONSKAJA NATALLIA Belarus 2

166 ARCHPENKO SVETLANA Belarus 3

MODEL FITNESS
Category 1
No. Competitor's Name Country Place 

193 MISEJUK JEKATERINA Belarus 1

173 KILDIASHOVA-RANG VIKTORIA Russia 2

88 DUDRIKOVA KATARINA Slovakia 3

78 HRUBOVCAKOVA ANDREA Slovakia 4

Category 2
No. Competitor's Name Country Place 

176 USIKOVA ZINAIDA Belarus 1

183 KAZIMIROVICH HALINA Belarus 2

143 GORDEJEVA MARINA Belarus 3

198 KOHUTOVA PETRA Slovakia 4

MEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

153 KULAKOV OLEG Russia 1

196 BACZEK KAMIL KONRAD Poland 2

138 KRAJEWSKI MICHAL PIOTR Poland 3

Performance Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

148 GLUCHOWSKI PAWEL Poland 1

113 KRIVCIKOV DMITRIJ Russia 2

98 BOMBA JOZEF Slovakia 3

Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

179 ABDOLMALEKI ESMAEIL HOSSEIN Iran 1

159 LEONIEWSKI BARTOCZ Poland 2

133 KOCEDYKOV ALEKSEJ Russia 3

Super Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

186 KUPRASH VIACESLAV Belarus 1

Extreme  Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

149 RAK ANDRZEJ Poland 1

169 KANASZ MAROSH Slovakia 2

Judges International
HAMED MORRAVEJ, Iran
ANDREJ BASOV, Russia
VLADIMIR KURILCIK, Belarus
ALI  REZARASA, Iran
DSc. EDMUNDAS DAUBARAS, Lithuania

OVER ALL WINNERS
Men Categories Andrzej Rak (Poland)
Women Categories Valentina Kozlovskaja (Belarus)

International Secretary Vladimir Kurilcik (Belarus)

2000-2015 WFF-WBBF UNIVERSE OVER ALL WINNERS.

2014un136m.jpg

16/06/2014

World Fitness Federation (WFF-International)
World Bodybuilding Federation (WBBF-International)
International Amateur "Universe" Contest
Over All Winners
(2000-2015)

 

2015
Name Country Category

JULIA GLAZYCEVA Russia Over All Winner Women Categories

ANDREJ RUMIANCEV Estonia Over All Winner Men Categories

NIKOLA SZYDLOWSKA Poland Over All Winner Aerobic Fitness

2014

Name Country Category

VALENTINA KOZLOVSKAJA Belarus Over All Winner Women Categories

ANDRZEJ RAK Poland Over All Winner Men Categories

KILDIASHOVA-RANG VIKTORIJA Russia Over All Winner Aerobic Fitness

 

2013
Name Country Category

DALVANIZA AQUINO Brazil Over All Winner Women Categories

ANDRZEY BRZEZINSKI Poland Over All Winner Men Categories

MIRIAM ZIGALOVA  Slovakia Over All Winner Aerobic Fitness

2012
Name Country Category

YAMILA VANESSA TOLEDO Argentina Over All Winner Women Categories

ALEKSANDR NEVSKY Russia Over All Winner Men Categories

JULIJA GRISANOVA Belarus Over All Winner Aerobic Fitness

2011
Name Country Category

FERNANDA YOUGLAR Argentina Over All Winner Women Categories

ALEKSANDR NEVSKY Russia Over All Winner Men Categories

KLAUDIJA KORPAN Poland Over All Winner Aerobic Fitness

2010
Name Country Category

TRACEY LEE GOTTSCHALK South Africa Over All Winner Women Categories

ALEKSANDR NEVSKY Russia Over All Winner Men Categories

ALINA OLEFIRENKO Ukraine Over All Winner Aerobic Fitness

2009
Name Country Category

IRINA VALETTE FEDORUK France Over All Winner Women Categories

ALEKSANDR VLADIMIROV  England Over All Winner Men Categories

LENKA BORUTOVA CERVENA Czech Over All Winner Aerobic Fitness

2008
Name Country Category

FERNANDEZ ALEXANDRA XIMENA AGUIAR Uruguay Over All Winner Women Categories

DAYO AUDI England Over All Winner Men Categories

ALINA OLEFIRENKO Ukraine Over All Winner Aerobic Fitness

2007
Name Country Category

IRINA RIABOVA Russia Over All Winner Women Categories

ROMAN DUBOVICKIJ Russia Over All Winner Men Categories

ZANETA BALSEWICZ Poland Over All Winner Aerobic Fitness

 

2006
Name Country Category

ANTONIO OSTA Uruguay Over All Winner Women Categories

ROSALIA DUTRA DE CAMPOS Argentina Over All Winner Men Categories

SILVIA MALACHOVSKA  Slovakia Over All Winner Aerobic Fitness

 

2005
Name Country Category

RACHEL KAUPPILA Finland Over All Winner Women Categories

ALEKSANDR BALDIN Russia Over All Winner Men Categories

JOLANTA MILERIUTE Lithuania Over All Winner Aerobic Fitness

 

2004
Name Country Category

MARINA BURINSKAJA Latvia Over All Winner Women Categories

KONSTANTIN ZACHAROV  Russia Over All Winner Men Categories

JANA VODICKOVA  Czech Over All Winner Aerobic Fitness

 

2003
Name Country Category

RIPERT MARIE-PIERRE, DOMINIQUE France Over All Winner Women Categories

JURIJ KARSETJAN Latvia Over All Winner Men Categories

SIRVANIAN RENATA KEVORK Bulgaria Over All Winner Aerobic Fitness

 

2002
Name Country Category

IRINA ZINCENKO Russia Over All Winner Women Categories

FRANCO CARLOTTO Switzerland Over All Winner Men Categories

JULIJA KUKINA Latvia Over All Winner Aerobic Fitness

 

2001
Name Country Category

SVETLANA PUGACIOVA Russia Over All Winner Women Categories

MINDAUGAS KVASYS Lithuania Over All Winner Men Categories

JOLANTA MILERIUTE Lithuania Over All Winner Aerobic Fitness

 

2000
Name Country Category

MARINA BURINSKAJA Latvia Over All Winner Women Categories

MASSIMO MONACO Italy Over All Winner Men Categories

ROMINA PAOLI Italy Over All Winner Aerobic Fitness

Chairman Judges Council WFF-WBBF International
Edita Sendriene

2014 WFF-WBBF WORLD AM CUP. FINAL RESULTS.

2014_m_76m.jpg

21/05/2014

WORLD FITNESS FEDERATION
WORLD BODY BUILDING FEDERATION
2014, May 17-19, Moscow, Russia
WFF-WBBF AMATEUR WORLD CUP
FINAL RESULTS

 

MEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category 1
No. Competitor's Name Country Place 

46 TARATYNOV SERGEJ Russia 1

61 CIAPLIN DMITRIJ Russia 2

100 CHEGINI ALI ASGHAR Iran 3

57 KUZMIN ANDREJ Russia 4

87 KOROLIOV ILJA Russia 5


Classic Bodybuilding Category 2
No. Competitor's Name Country Place 

38 ESMAELI SALEHABAD ALI Iran 1

37 KUZMIN ANTON Russia 2

35 ANISIMOV SERGEJ Russia 3

Classic Bodybuilding Category 3
No. Competitor's Name Country Place 

78 PLOTNIKOV ANDREJ Russia 1

48 STUDENKOV ALEKSANDR Russia 2

80 EILKHANI MEHDI Iran 3

Performance Bodybuilding Category 1
No. Competitor's Name Country Place 

27 TERIOSIN ALEKSEJ Russia 1

83 YOUNESI FARHAD Iran 2

2 KOCEDYKOV ALEKSEJ Russia 3

Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

36 AFROUGH SEYEDMOSTAFA Iran 1

23 MOLAJAFARI GELOOSALAR AMIR Iran 2

4 FIODOROV OLEG Estonia 3

Super Athletic Bodybuilding Category 1
No. Competitor's Name Country Place 

82 RUMIANCEV ANDREJ Estonia 1

Super Athletic Bodybuilding Category 2
No. Competitor's Name Country Place 

96 GRENADIOROV ALEKSANDR Russia 1

Extreme Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

92 SEVCOV ALEKSANDR Estonia 1

12 SAPOVALENKO ALESANDR Russia 2

WOMEN BODYBUILDING
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

32 TOLEDO YAMILA Argentina 1

95 MAKSIMOVA ANASTASIJA Russia 2

73 LUNINA IRINA Russia 3

Performance Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

84 SABIROVA JEKATERINA Russia 1

85 DZIUBAN SVETLANA Russia 2

91 ARCHIPENKO SVETLANA Belarus 3

Athletic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

74 ABRAMOVA NATALIJA Russia 1

18 VRONSKAJA NATALIJA Belarus 2

MEN BODYBUILDING  JUNIOR CHAMPIONSHIP
Category 18 Years
No. Competitor's Name Country Place 

56 VAITKEVIC DENIS Belarus 1

Category 21 Years
No. Competitor's Name Country Place 

100 CHEGINI ALI ASGHAR Iran 1

MEN BODYBUILDING  SENIOR CHAMPIONSHIP
Category 40 Years
No. Competitor's Name Country Place 

4 FIODOROV OLEG Estonia 1

Category 50 Years
No. Competitor's Name Country Place 

94 BUNCIUKOV JURIJ Russia 1

WOMEN BODYBUILDING  SENIOR CHAMPIONSHIP
Category 40 Years
No. Competitor's Name Country Place 

74 ABRAMOVA NATALIJA Russia 1

PAIR BODYBUILDING CHAMPIONSHIP
Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

74 ABRAMOVA NATALIJA, PLOTNIKOV ANDREJ Russia 1

18 VRONSKAJA NATALIJA, VAITKEVIC DENIS Belarus 2

Classic Bodybuilding Category
No. Competitor's Name Country Place 

95 MAKSIMOVA ANASTASIJA, TARATYNOV SERGEJ Russia 1

85 DZIUBAN SVETLANA, KUZMIN ANTON Russia 2


WBBF WORLD AMATEUR CUP OVER ALL WINNERS
All Men Bodybuilding Categories ALEKSANDR GRENADIOROV

All Women Bodybuilding Categories YAMILA TOLEDO

Judges International
MARINA VLASOVA (Russia)
VLADIMIR KURILCIK (Belarus)
ALI REZA NOBAKHT (Iran)
DSc. EDMUNDAS DAUBARAS (Lithuania)
ALEKSEJ FILATOV (Estonia)
PABLO PARASUCO (Argentina)
ALI REZA RASA (Iran)

International Secretary VALENTINA KOZLOVSKAJA
International Secretary Assistant OLGA COI