World fitness federation   |   World body building federation

LT|EN|RU

NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI. KAIP VISKAS BUVO IŠ TIKRŲJŲ. KULTŪRIZMO LIKIMAS SPRENDŽIAMAS BALKONE

2001ec1m.jpg
FOTO: International President WFF-WBBF EDMUNDAS DAUBARAS, President WFF-WBBF Estonia INNAR MARDO

7. NEŽINOMI PASAULIO KULTŪRIZMO ISTORIJOS PUSLAPIAI. KAIP VISKAS BUVO IŠ TIKRŲJŲ. KULTŪRIZMO LIKIMAS SPRENDŽIAMAS BALKONE


Taigi, vėl ir vėl tarptautinis „Gintarinio prizo“ turnyras, vėl Klaipėda. 1968 metai. Tokia jau to kultūrizmo istorija ir nieko čia nepakeisi.

Po dvylikos metų pertraukos visiems netikėtai į aktyvų sportinį gyvenimą sugrįžta  praeityje garsus SSSR sportininkas rusas VALDIMIRAS DUBININAS. Per sporto karjerą pralaimėjęs tik estui OLEVUI ANUSUI  ir lietuviui PRANUI MURAUSKUI, savo dalyvavimo varžybose laikais  V.DUBININAS  nenusileido sportine forma geriausiems pasaulio kultūristams, įskaitant ir ARNOLDĄ ŠVARCENEGERĮ. Tuomet socialistiniame pasaulyje buvusi neįveikiama  „Geležinė uždanga“  V.DUBININUI nesuteikė galimybių „susikauti“ su garsiais Vakarų kultūristais, tačiau tai nė kiek nemažina jo pasiekimų.

1986 metais dabartinio Pasaulinės WFF-WBBF federacijos prezidento EDMUNDO DAUBARO  kvietimu V.DUBINIAS į Klaipėdoje vykusį tarptautinį „Gintarinio prizo“ turnyrą atvyko vadovaudamas atskirai nuo Rusijos Leningrado (Sankt Peterburgo) miesto rinktinei, o Rusiją, kaip buvo įprasta per daugelį metų, „Gintarinio prizo“ turnyre atstovavo faktinis Rusijos kultūrizmo vadovas maskvietis dailininkas VLADIMIRAS ŠUBOVAS. Tuomet, 1986-taisisis, jau antrus metus iš eilės SSSR kultūrizmo arenoje karaliavo lietuviai: suaugusiųjų grupėje  neturėjo lygių klaipėdietis VIKTORAS JUCYS, o jaunimo - vilnietis OLEGAS ŽURAS.

Varžybos baigėsi bendru sportininkų ir svečių banketu, po kurio svarbiausi to meto SSSR kultūrizmo asmenys susirinko EDMUNDO DAUBARO  namuose: V.DUBININAS, V.ŠUBOVAS, GEORGIJUS MOSALIOVAS (visi Rusija), ARKADIJUS KAŠANSKIS (Ukraina). Nebuvo tik esto INNARO MARDO, tąkart neatvykusio į „Gintarinio prizo“ turnyrą (vėliau INNARAS MARDO  buvo pirmuoju Estijos WFF-WBBF federacijos prezidentu, vienu iš 2001 m. WFF-WBBF Europos čempionato Taline organizatoriumi). Visi pas E.DAUBARĄ susirinko ne šiaip sau. Tuomet Klaipėdoje buvo svarstomas tolimesnis SSSR kultūrizmo likimas, kuriami strateginiai bei einamieji kultūrizmo sporto šakos vystymo SSSR bei kitose socialistinio pasaulio šalyse planai. Buvo aptarti konkretūs žingsniai siekiant oficialaus kultūrizmo pripažinimo SSSR, numatytas terminas ir vieta sekančiam VIP susitikimui – jau po kelių mėnesių Leningrade V.DUBININO organizuojamame turnyre „Baltosios naktys“ (pastaba: turnyras „Baltosios naktys“ Leningrade vyko 1986 ir 1987 m. ir abu kartus absoliučiu nugalėtoju tapo VIKTORAS JUCYS).

Po minėto strateginio SSSR kultūrizmo vadovų susitikimo Klaipėdoje SSSR sekė audringas sporto pripažinimo laikotarpis, pilnas įvairiausių įvykių, tarpusavio intrigų ir rietenų, jau įprastos konfrontacijos su Goskomsportu, užsibaigęs SSSR kultūrizmo federacijos steigimu bei 1988 m. Leningrade vykusiu pirmu oficialiu SSSR kultūrizmo čempionatu, kurio absoliučiu nugalėtoju vėl tapo VIKTORAS JUCYS, geriausias to meto SSSR kultūristas. Visa tai vyko JAV kultūristų bei IFBB savininko ir prezidento BENO VEIDERIO vizitų į SSSR fone. Priminsime, kad pirmu SSSR kultūrizmo federacijos prezidentu buvo sunkiaatletis, Olimpinis čempionas JURIJUS VLASOVAS, asmeniškai daug prisidėjęs prie SSSR federacijos kūrimo bei registravimo, bet apie tai pakalbėsime kitą kartą.